OS #4 - Davinci Resolve - Projektowanie na luzie

OS #4 - Davinci Resolve

Kolejny projekt testowy możliwości Davinci Resolve. Tym razem postanowiłem sprawdzić co się da zrobić z obrazkiem w środowisku 3D Davinci i czy będzie możliwe jakoś go animować. Start Zalążkiem był obrazek wycinka kosmosu zna...

3 months ago, comments: 7, votes: 40, reward: $1.19

Kolejny projekt testowy możliwości Davinci Resolve. Tym razem postanowiłem sprawdzić co się da zrobić z obrazkiem w środowisku 3D Davinci i czy będzie możliwe jakoś go animować.

Start

Zalążkiem był obrazek wycinka kosmosu znaleziony na stronie NASA. Nody, które pozwalają na manipulację obrazkiem w 3D to głównie ImagePlane oraz Displace3D

Space-01.png

Po krótkiej zabawie z nodami uzyskałem efekt "wgniecionego" obrazka.

Space-02.png

A po kilku godzinach (ogarniętym zajmuje to kilkanaście minut) miałem zrobiony cały przebieg nodów, tak żeby obraz się poruszał.

Space-03.png

I w tym momencie mógłbym skończyć całą zabawę, ale postanowiłem jeszcze dorobić drugi klip i nałożyć go na ten pierwszy.
Drugi klip miał używać systemu particles generowanego z obrazka. Tu pojawiły się schody. Za każdym razem, gdy łączyłem pEmmiter z pRender, a następnie podłączałem obrazek jako źródło cząsteczek Davinci resetował całego kompa, uprzednio pokazując mi bleuscreen. Pierwsze dwa razy zrzuciłem na to, że używam Davinci Resolve w wersji 16 (tak, 8 kwietnia wyszła nowa wersja 16) i jest to beta. Lecz kolejne resety zaczęły mnie lekko wkur..., irytować. Odpaliłem więc Fusion 9 i w nim zrobiłem drugi klip, wyrenderowałem, a następnie połączyłem w Davinci.

Space-04.png

W Fusion też nie obyło się bez resetów, co zaczęło mnie mocniej zastanawiać, ponieważ do tej pory chodził dosyć stabilnie.

Finish

Ogólnie udało mi się zrobić drugi klip w Fusion, a całość poskładać w Davinci. Efekt jak na filmie. Nie jest oszałamiający, ale ja swój cel zrealizowałem.

Techikalia

Cała sytuacja z resetami nie dawał mi spokoju. Zacząłem podejrzewać, że któraś kość pamięci sypie błędami lub któryś dysk. Przeleciałem pamięci memtestem i nic. Czysto. Dyski też okazały się ok. A więc google. Okazało się, że dwie kości mam taktowane 3000 Mhz a dwie 3200 Mhz. W BIOS miałem ustawiony profil pamięci na XMP 2 i prawdopodobnie pamięci z taktowaniem 3000 Mhz nie wyrabiały się. Co to XMP to do poczytania tu. Po co to ustawić w BIOS? Procesory AMD Ryzen dławią się przy pamięciach z niższym taktowaniem niż 3000 Mhz.
Reasumując, zmieniłem profil pamięci na XMP 1 i na razie wszystko chodzi stabilnie.
Zrobiłem też najgłupszą rzecz od nie pamietam kiedy. Zanim zmieniłem profil pamięci i mając na uwadze bluescreeny z przed 30 minut, puściłem update BIOS.

Davinci - licencja

Kusi mnie trochę kupno Davinci Resolve Studio. Dlatego zacząłem sprawdzać jak to jest z licencją. Czy, jeżeli kupię licencję na wersje 16 to w momencie wyjścia wersji 17 będę musiał płacić ponownie? Okazało się, że nie. Licencja jest dożywotnia i każda kolejna wersja jest za darmo.
Kusi jeszcze bardziej... ;).


You can login with your Steem account using secure Steemconnect and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Login with Steemconnect

Reply

Comments

No comments