BIM w praktyce #3

Moja nierówna walka z branżystami z mojego miasta o inteligentniejsze projektowanie w 3D trwa i choć na początku roku mój optymizm i zapał w tej kwestii lekko opadł, to ostatnie dwa tygodnie dały mi nadzieję, że może jednak uda mi się coś zmienić.

Konstruktor

Po skończeniu projektu wykonawczego większego projektu, powrócił na tapet mój testowy domek, który chciałem zrobić w IFC. W czasie, w którym szukałem branżystów do tego projektu, tylko konstruktor wyraził chęć zaprojektowania go w 3D.
Model wysłałem mu na początku grudnia.

Bim-RVT-1.png
(model wysłany do konstruktora)

Później u konstruktora były święta ..., nowy rok ..., grypa ..., urlop. Dwa tygodnie temu zadzwoniłem do niego, z pytaniem co z tematem? Usłyszałem, że jego człowiek siedzi i robi. Za dwa dni podeśle model w pliku RVT bo mają jakieś uwagi. RVT? Miał być plik IFC. Co ja zrobię z plikiem Revita w Archicadzie? I już miałem mu zadać głębokie pytanie: A na ch... mi plik RVT? Ale w tej samej chwili, przypomniałem sobie, że jest taka strona Bim6, i że oni kiedyś próbowali zrobić dodatek, który pozwalałby na import do Archicada modelu z natywnego pliku Revita. Udało im się to. W dodatku udostępnili to za darmo. Pobrałem, zainstalowałem, przeczytałem FAQ.
Dwa dni później przyszedł mail od konstruktora z uwagami i plikiem RVT. Podłączyłem plik RVT jako moduł do mojego projektu i moim oczom ukazało się piękno projektowania na modelu 3D :).

Bim-RVT-2.png
(model od konstruktora nałożony na model Archicada)
Link do filmiku jak to wyglada na żywo

Jego model idealnie wpasował się w mój. Odpowiedź na uwagi konstruktora i poprawa mojego modelu zajęła mi 10 minut. Gdzie normalnie zeszłaby mi z godzina. Odesłałem poprawiony model i czekam na ich projekt budowlany.

Instalator sanitarny

Pod koniec tamtego roku jeden instalator powiedział mi, że od początku 2019 jest gotowy robić projekty w BIM. Nie kłamał. Wydzwania do mnie raz na dwa tygodnie, żeby dać mu jakiś projekt do zrobienia. Problem w tym, że teraz ja nie mam co mu dać. Jednakże kolejny projekt mam zamiar robić z nim. Nawet w momencie, gdy rzuci stawkę większa od siepaczy w 2D.

Instalator elektryczny

Tu sukcesów nie mam. Każdy nadal zbywa mnie tekstem: "Przecież kabel zawsze gdzieś zmieścisz". Nic to. W końcu znajdę.
Po ośmiu miesiąca mojej walki o BIM mam dwóch na trzech branżystów robiących w 3D. Do końca roku mam zamiar mieć trzech na trzech.