BIM w praktyce

W poprzednim poście opisałem pokrótce co to jest BIM i jakie korzyści daje. I teraz pytanie, czy technologia BIM jest wykorzystywana w teraźniejszym projektowaniu?

Świat

  • Singapur - od 2015 wszystkie projekty budynków o powierzchni większej niż 5,000 metrów kwadratowych muszą być wykonane w technologi BIM. Ankieta przeprowadzona w 2013r. wśród biur projektowych, pokazała że 15% z nich używa BIM w swoich projektach. W 2012r. BIM używało 4%.
  • Indie - ankieta z 2014 pokazała, że 22% biur wykorzystuje BIM w projektach.
  • Finlandia i Dania - od 2007 wszystkie projekty z zamówień publicznych są sporządzane w BIM.
  • Norwegia - od 2010 wszystkie projekty z zamówień publicznych są sporządzane w BIM.
  • Niemcy - od końca 2020 wszystkie projekty drogowe i linii kolejowych mają wykorzystywać BIM. Ciekawe jest to, że przy projektach prywatnych 90% zamawiających chce projektu w BIM.
  • Wielka Brytania - od 2016 wszystkie rządowe projekty muszą być dostarczone w technologii BIM. z ankiety z 2016r. wynika, że ponad 50% biur projektowych używa technologii BIM.
  • USA - około 70% biur projektowych zaadoptowało technologię BIM.

To dane z kilku krajów. Większość opóźnionych jest o 2-4 lata. Podejrzewam więc, że poziom wdrożenia BIM jest znacznie większy. W większości przypadków czynnikiem napędzającym rozwój BIM w danym kraju są zamówienia publiczne. A jak sytuacja wyglada w naszym kraju?

Polska

26 lutego 2014 Unia Europejska uchwala dyrektywę 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych. W artykule 22 pkt.4 zapisane jest:

W odniesieniu do zamówień publicznych na roboty budowlane i konkursów państwa członkowskie mogą wymagać zastosowania szczególnych narzędzi elektronicznych, takich jak narzędzia elektronicznego modelowania danych budowlanych lub podobne

22 czerwca 2016 Sejm przyjął nowelizację Prawa Zamówień Publicznych. Znalazł się tam zapis:

„W przypadku zamówień na roboty budowlane lub konkursów zamawiający może wymagać użycia narzędzi elektronicznego modelowania danych budowlanych lub podobnych narzędzi.”

27 września 2016 w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa rozpoczyna się cykl spotkań eksperckich dotyczących stosowania metodyki Building Information Modeling (BIM) w budownictwie. Przedstawione tam zostają wyniki ekspertyzy z zakresie możliwości wdrożenia BIM w Polsce.
Wynika z niej, że do 2016, 12 projektów zostało zrealizowanych w technologi BIM. 63% projektantów z różnych powodów nie było w stanie zrealizować zamówienia przy użyciu BIM. 75% podniosłoby cenę za projekt. 63% stwierdziło że wydłużyłoby to czas realizacji projektu. W ankiecie wzięli udział też wykonawcy. 72% nie była w stanie zrealizować zamówienia publicznego przy użyciu BIM. 70% podniosłaby ceny. 78% stwierdziła, że wydłużyłoby to czas wykonania pracy.
Co do wyceny projektów to mogę się zgodzić że może być wyższa ponieważ trzeba zgromadzić więcej danych wejściowych i przeprowadzić więcej analiz. Co do czasu wykonania projektu to tak już średnio bo po wprowadzeniu danych i zrobieniu poprawnego modelu to już jest prawie automat i czas potrzebny na wykonanie dokumentacji wykonawczej jest znacznie krótszy niż przy tradycyjnym projektowaniu CAD. Natomiast nie rozumiem wyników ankiety wśród wykonawców. Oni z projektu zrobionego w BIM dostają masę danych "na tacy". Wydaje mi się, że wynika to z nieznajomości tematu.
21 luty 2017 Kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM.
Tu najciekawszą prezentację moim zdaniem miał mgr inż. arch. Łukasz Magdziarz. Polecam przejrzeć także pozostałe prezentacje.
20 października 2017 - z inicjatywy wiceministra infrastruktury i budownictwa odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące rozpoczęcia projektu pilotażowego mającego na celu weryfikację możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce.
12 kwiecień 2018 Obwodnica miasta Zator jako projekt pilotażowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju prowadzi projekt pilotażowy z zastosowaniem technologii Building Information Modeling (BIM).

2016_07_20_J_Szeregowka_3mod_-_Obrazek_1.png

Mój BIM

Od 10 lat projektuję w Archicadzie. Czy dane mi było zrobić jakiś projekt w technologii BIM? Raz. I mówię tu o najprostszym poziomie współpracy z branżystami. Czyli ja daję model 3D architektury. Konstruktor do modelu wkłada lub podmienia elementy konstrukcyjne w 3D, a następnie instalator dokłada swoje instalacje w 3D. Była to współpraca z niemieckim biurem projektowym. Z branżystami, z którymi współpracuje na co dzień, nigdy mi się nie zdarzyło. Dlaczego tak jest?
Projektuje w mieście powiatowym liczącym ok. 80 tys. Wszyscy, którzy projektują tu lub w okolicy, zarobieni są ostatnio po pachy. Skoro tak jest to po co coś zmieniać. Oczywiście można nawiązać współpracę z kimś przez internet. Z tym argumentem nie mogę przebić się u pracodawcy ponieważ ci wszyscy, z którymi projektujemy to "koledzy".
** Drugi powód to inwestorzy.** Nie rozumieją koncepcji BIM i tego jakie korzyści płyną z takiego projektu przede wszystkim dla nich i nie wymagają takich projektów. Cieszą się oczywiście jak widzą budynek w 3D i mogą zajrzeć do każdego pomieszczenia, ale na tym koniec. Dla nich projekt musi być tani. To, że później na budowie wyskoczy kilka lub kilkanaście kolizji i inwestycja będzie kosztowała ich 20%-30%, nie jest brane pod uwagę.
Trzeci powód to edukacja. Wydaję mi się, że na uczelnianych kierunkach budowlanych nie uczą projektowania w BIM.
Dwa lata temu, z racji kilku dużych tematów jednocześnie, potrzebowaliśmy kogoś do pracy ze znajomością Archicada. Przyjęliśmy studentkę trzeciego roku architektury. Na uczelni miała jeden semestr zajęć z Archicada, które były prowadzone przez wykładowcę, który nie znosi projektować w Archicadzie. WTF? Po czterech miesiącach pracy u nas w biurze powiedziała, że nigdy nie wróci do projektowania architektury w 2D. W tym samym czasie nawiązaliśmy współpracę ze branżystą z miasta wojewódzkiego, którzy wykłada także na uczelni. Młody koleś. Czy był w stanie dostarczyć projekt w BIM? Nie, 2D CAD.
Myślę, że wyniki ekspertyzy z 2016 są lekko naciągane. Teoretycznie 37% projektantów było w stanie wykonać projekt w BIM. Nie wydaję mi się. Żeby nie być gołosłownym, to zadzwoniłem do architekta, który od 1998 projektuje w Archicadzie w wojewódzkim mieście. Jemu też do tej pory nie zdarzyło się zrobić projektu w BIM. Zadzwoniłem także do BIMKlastra. Usłyszałem, że w Polsce w BIM zrealizowanych jest kilkanaście inwestycji wykonanych w BIM i kilkanaście jest zaprojektowanych. Są to wszystkie inwestycję bez podziału na publiczne/prywatne.
Mam cichą nadzieję, że kiedyś mi się uda zrobić projekt wpełni wykorzystujący BIM.

źródła:
http://geospatial.blogs.com/geospatial/2014/12/singapore-mandates-bim-e-submissions-for-projects-greater-than-5000-square-meters.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Building_information_modeling#cite_note-36
https://media.thebimhub.com/user_uploads/255371492-bim-in-various-countries.pdf
https://mi.gov.pl


Oryginally posted on Steem Blog. Steem blog powered by ENGRAVE.